تقریبا همه قبول دارن که با شخصیت بودن، بهترین صفت واسه یک نفره و شک نداشته باشین هرکی دوست داره با شخصیت باشه. اما نکته کلیدی، پرورش شخصیتیه که شما از داشتن اون احساس غرور کنین و با اون اعتمادبه نفس داشته باشین. شما می خواید شخصیتی داشته باشین که بتونه افرادی رو که دوست دارین، به خود جذب کنه. پس بهتره با روشای مختلف رشد این ویژگی در خود بیشتر آشنا شید. این مقاله رو بخونین تا ببینین که چیجوری با شخصیت باشیم.

شخصیت

روش اول: رشد ویژگیای شخصیتی خوب

۱. خوشحال و بانشاط باشین

سعی کنین لذت جهان رو درک کنین. همراه با بقیه (و نه به اونا) بخندین. همه، کسی رو که جوک گو و خوشحال باشه، تشویق می کنن. لبخند و خنده ی زیاد، بخش بزرگی از یک شخصیت خوب رو شکل میدن.

۲. سعی کنین در موقعیتای سخت آروم بمونین

خیلی از افراد به نظر با شخصیت بین، اما در زمان قرار گرفتن در موقعیتی سخت، بسیار متفاوت به نظر می رسن و ویژگیای خوب شون رو از دست میدن. شما این طور نباشید. اگه در موقعیت سختی قرار گرفتید، سعی کنین آروم بمونین و ببینین در این شرایط چه کاری از دست تون برمیاد.

مثلا، ماشین تون در بزرگراه خراب شده و دیر به محل کارتون می رسه. شروع به داد و فریاد نکنین، چون مشکلی رو حل نمی کنه. افکارتان رو منظم کنین و برنامه ای واسه حل این مشکل بچینید.

۳. ذهنی باز داشته باشین

بخشی از با شخصیت بودن، رضایت واسه تغییر دیدگاه هاتونه. به بقیه گوش بدین و همیشه آماده باشین که تصور تون رو تغییر بدین. فقط به خاطر این که بقیه متفاوت از شما عمل میکنن، در موردشان پیش داوری نکنین. داشتن ذهن باز به شما کمک می کنه تا دوستان جدید بسیاری پیدا کنین و زندگی جذاب تری داشته باشین. احتیاجی نیس همه دنیا با شما موافق باشن.

۴. فروتن باشین

شما می تونین باهوش ترین و خاص ترین فرد در جهان باشین، اما اگه فروتن نباشید، شاید با شخصیت نباشید. همیشه حد تعادل رو رعایت کنین. هیچکی از افراد خودبین خوشش نمیاد.

روش دوم: اهمیت دادن به بقیه

۱. یاد بگیرین که بقیه رو دوست داشته باشین

خیلی از افراد با شخصیت نیستن، چون که نمی تونن همدیگه رو ببخشند و درون شون پر از نفرت و خشمه. سعی کنین همه رو دوست بدارین.

۲. سؤال بپرسید

پیگیر بودن، بخشی از اهمیت دادن به دیگرونه و شما رو به فردی جذاب تر تبدیل می کنه. سعی کنین بفهمین که بقیه به چه چیز علاقه مند هستن و چه چیزایی واسه شون مهمه. با این کار، خودتون چیزای زیادی یاد می گیرین و به اونا احساس باارزش بودن رو منتقل می کنین.

۳. وفادار باشین

به افرادی که به شما نزدیک هستن، خیانت نکنین. وقتی وفادار باشین، کسائی که دوست تون دارن، بیشتر و بیشتر شما رو تشویق می کنن. سعی کنین در سختیا در کنار افرادی که دوست شون دارین، باقی بمونین. با وفاداری به فرد مهم زندگی تون، از مواقع سخت در رابطه تون هم خیلی راحت عبور می کنین.

۴. پیشنهاد حمایت و راهنمایی بدین

طوری وانمود نکنین که انگار همه چیز رو میدونید، اما همیشه و در زمانای لازم، به بقیه پیشنهاد کمک کنین. این کار می تونه خیلی راحت، کمک به یک دوست در جابه جایی لوازم در زمان اسباب کشی به منزل جدید یا حمایتی بیشتر مثل راهنمایی در زندگی باشه. هرآنچه از دست تون برمیاد بکنین، اما اونا رو مجبور به حرکت در یک راه خاص نکنین. به تصمیما و عقاید افراد احترام بذارین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری با ناامیدی جنگ کنیم؟

روش سوم: ایجاد اعتمادبه نفس در شخصیت

۱. هم در مورد خودتون و هم بقیه، مثبت اندیش باشین

افکار ما خیلی زود تبدیل به کلمات می شن و کلمات هم، رفتارهایمان رو شکل میدن. داشتن افکار خوب در مورد خودتون، باعث اعتمادبه نفس و احترام به خود می شه که یک ملاک مهم واسه با شخصیت بودنه. وقتی از افکارتان آشنایی، هدایت اونا در راه درست و به شکل مثبت، بسیار آسون می شه.

۲. خودتون باشین

هر روز در زندگی ما موقعیتایی پیش میاد که می تونیم شخصیت خود رو به بقیه نشون بدیم. سعی نکنین مثل بقیه باشین. با شخصیت بودن به معنای شباهت داشتن به بقیه نیس. مثلا اگه در حال صحبت با یک نفر یا یه گروه هستین، سعی نکنین بی چون و به چه دلیل با هرچه میگن موافق باشین. نظرات خود رو قابل احترام با اونا در بین بذارین و در مکالمه فعال باشین.

همیشه خودتون باشین. افراد عاشق کسائی می شن که خود واقعی شون رو نشون میدن و فهمیدن اینکه یک نفر چقدر صادقه، خیلی سخت نیس.

۳. به بخشای مثبت شخصیت تون توجه کنین

بسیار راحته که تسلیم بخشایی از شخصیت تون شید که احتیاج به بهتر شدن دارن. سعی کنین از این کار پرهیز کنین. به بخشایی از شخصیت تون توجه کنین که فکر می کنین بقیه هم دوست دارن و سعی کنین اونا رو شاخص تر کنین.

۴. به اصلاح بخشایی از شخصیت تون که دوست شون ندارین، پایبند شید

شاید احساس کنین که بیشتر از حد از خودتون تعریف می کنین یا خیلی سریع از کوره درمی روید. بسیار مهمه که این نقاط ضعف رو تشخیص بدین، اما نباید به خاطر اونا از خودتون متنفر شید. سعی کنین به شکل ی رفتارتون توجه کنین. دفعه ی بعد که در حال عصبانی شدن بودین، خودتون رو کنترل کنین و سعی کنین به شکلی متفاوت واکنش نشون بدین.

روش چهارم: اهمیت دادن به خود

۱. سعی کنین خودتون رو بشناسین

به طور عمیق خودکاوی کنین و فکر کنین که کی هستین. این کار بسیار سخت اما بسیار هم مهمه. سعی کنین بین روشایی که رفتار می کنین و چیزی که شخصیت واقعی شماس، فرق قائل شید.

۲. مشخص کنین که چی واسه تون مهمه

به یاد داشته باشین، فهمیدن اینکه چه چیز واسه تون مهمه، حتی سخت تر از شناخت خودتونه. سعی نکنین چیزایی رو انتخاب کنین که بقیه گفتن باید واسه تون مهم باشه. سعی کنین چیزی که رو که واقعا قلب تون می خواد، پیدا کنین.

۳. به سرگرمی هاتون اهمیت بدین

داشتن سرگرمی، بخش مهمی از با شخصیت بودنه. شما می خواید شخصیتی درست داشته باشین، نه اینکه یک کلیشه باشین. سعی کنین کارایی بکنین که از اونا لذت می برین. اصلا احتیاجی نیس در اونا بسیار ماهر و حرفه ای باشین، تنها اشتیاق کافیه.

۴. نظر بدین

اظهارنظر کردن، بخش مهمی از با شخصیت بودنه. نباید همیشه مثل یک ماشین خودکار سرتون رو تکون بدین. به طور طبیعی هرکی نظری داره، اما بعضی وقتا افراد واسه جلوگیری از اختلاف، عقایدشان رو مخفی می کنن. از عقایدتان نترسین، بلکه سعی کنین آگاهانه نظر بدین و در صورت احتیاج باور تون رو تغییر بدین. از پرسیدن دیدگاه های بقیه و به اشتراک گذاشتن عقایدتان با اونا ترس نداشته باشین.

۵. زمانی رو به چیزایی که واسه تون اهمیت دارین، اختصاص بدین

نواختن گیتار، خوندن اخبار، حتی یاد گرفتن خلبانی و هر چیز دیگری که واسه تون مهمه، ارزش صرف زمان داره. هرچه بیشتر واسه چیزایی که دوست دارین زمان صرف کنین، علم تون در اونا بیشتر می شه. این کار رو نه واسه اینکه بقیه خوش شون بیاد، بلکه فقط واسه خودتون بکنین.

منبع : wikihow

دسته‌ها: آموزشی