چیجوری با ناامیدی جنگ کنیم؟

بعضی وقتا هیچی بر وفق مرادتون پیش نمی ره؛ عشق تون رو از دست میدید، شغل تون رو از دست میدید، پول خیلی از دست میدید. و از همه چیز و هم کس در زندگی ناامید میشید.

پول-نام-تصویر

۱. تنفس

زمانی که ناامید شده بودم، برگه ای روی یخچال چسبوندم تا فهرست کارام رو بر اون بنویسم. این فهرست ده شماره داشت و من هر روز صبح در بالا این فهرست می نوشتم «نفس بکش». همین. تا چند ماه جز این، هیچی دیگه ای در فهرستم نبود.

درسته که بعضی وقتا غیرممکن به نظر می رسه اما اون روز خوب بلاخره می رسه. تا اون موقع، فقط باید همین کار رو بکنین: نفس بکشین.

۲. همیشه به خاطر داشته باشین: همه چیز در زندگی گذراست

قانون اول زندگی اینه که همه چیز در گذره. لحظات خوب، لحظات بد، همه میگذرن و باقی نمی مثل. بدشانسیاتون تا ابد ادامه نداره و روزهای خوب زندگی رو هم می بینین. همیشه همین طوره، چون که این، قانون زندگیه. پس تا اون موقع بازم نفس بکشین.

۳. یادتون باشه، پایان شب سیه، سپیده

شاید امروز یا فردا خبری نباشه، اما اگه مرحله اول و دوم رو خوب به خاطر بسپرید، آخرسر بهش روز خوب می رسین. قول میدم.

۴. آهسته آهسته

شاید دل تون می خواد کابوسی که زندگی تون رو فراگرفته همین امروز و به همه از بین برود اما چرخ روزگار به خواست شما نمی شه. اندوه، مشکلات مالی، جدایی، همه و همه دردسرهایی هستن که آهسته آهسته و قدم به قدم می تونین از دل شون بگذرید. وقتی آخرسر صبح سپید خود رو دیدید، روی پاهایتان بایستید و به سویش برید اما آهسته آهسته.

۵. با خود مهربون باشین

اگه مار و پله بازی کرده باشین، به طور قطع میدونید چقدر احساس خستگی و ناامیدی می کنین وقتی تا نیمه ی راه بالا رفته اید و یهو مجبور میشید سرجای اول تون برگردید و دوباره از اول بازی رو شروع کنین. زندگی هم مثل بازی مار و پلهه. همین که خیال می کنین به هدف خود رسیده اید، احساس می کنین شرایط بهتر شده، وضعیت کاری تون به ثبات رسیده و از روزهای بد گذشته اید دوباره همه چیز به خاطر این بهش رو می شه. اشکالی نداره، این رسم روزگاره. مثل بازی مار و پله به خونه ی اول برگردید و یادتون نرود نفس بکشین.

۶. خیال نکنین زمان مرهم تموم زخم هاست

زمان حلال مشکلات نیس. مردم این طور میگن و دوست دارن این طور باشه، اما واقعیت این جور نیس. از روزی که همه چیزم رو در زندگی از دست دادم ده سال میگذره. وقتی می گم همه چیز بزرگ نمایی نمی کنم. ده پارسال اما هنوز بعضی روزها این مسئله آزارم می ده. اندوه مثل انرژی اتمی می مونه، عمرش به هزار سال می رسه. این تصور که اتفاقات تلخ آخرسر روزی به طور معجزه آسایی از یادتون میره فقط شما رو در مرداب گذشته نگه می داره. چیزی که می خواید کم کرده شدن از حجم درده تا بتونین از نو شروع کنین. رنج خط پایان نداره، اما می تونه نقطه شروعی دوباره براتون باشه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری با کودکان بدغذا رفتار کنیم؟

۷. به خودتون سخت بگیرین

به خودتون اجازه غصه خوردن بدین؛ اگه عشق تون رو از دست دادین، جلوی اشک هاتون رو نگیرید. اگه به خاطر یک سهل انگاری یا اشتباه، شغل ، خونه یا مزرعه تون رو از دست دادین، از دست خودتون عصبانی شید اما به این عصبانیت ادامه ندین. دیر یا زود باید از این کار دست بکشین. زمانش که برسه متوجه میشید. اما اون روز که رسید به جلو نگاه کنین و به خودتون یاد بدین که دیگر به عقب برنگردید.

۸. تصمیمات بزرگ نگیرید

بعضی وقتا وقتی در حال غرق شدن هستیم، وسوسه میشیم اولین جلیقه ی نجاتی که به سمتمون پرتاب می کنن بگیریم: مثل یک سرمایه گذاری بزرگ که می تونه هر چیزی که باخته ایم برگردونه یا عشقی جدید که تموم دردهایمان رو درمون کنه. وقتی در اینجور شرایطی هستیم بیشتر از هر چیز می خواهیم دردمون به پایان برسه. اما حواس تون باشه، تنها وقتی می تونین تصمیمای بزرگ بگیرین که این همه آسیب دیده و در فشار نباشید.

۹. همه اتفاقات زندگی گذراست

وقتی روی شن ههای ساحل چیزی می نویسید، با اومدن اولین موج دیگر اون نوشته وجود نداره. قبول کنین چیزی که در حال تجربه اون هستین یکی از اتفاقات گذرای زندگیه. زندگی جدید شما شاید شباهتی به زندگی قدیمی تون نداره. زخم خود رو بپوشونین و به طرف زندگی جدیدتون حرکت کنین، حالا هرچه می خواد باشه. تا فرصت هست از نو روی شنا بنویسین.

۱۰. از چیزی که براتون مونده لذت ببرین

مهمترین مرحله همینه که از چیزی که براتون مونده، لذت ببرین. اگه بتونین همه این مراحل رو انجام بدین، و خرد نشید، پس چیزی که باقی مونده، شخصیت قابل احترام تونه. چیزی که براتون رخ داد خوب نبود اما از دل آتیش به سلامت گذشتید. گذروندن این راه شما رو به آدم بهتری تبدیل می کنه. هیچوقت این رو فراموش نکنین.

شخصیت

منبع : lifehack

 


دسته‌ها: آموزشی