۱. شما عامل بدگمانیای همسرتون نیستین

قبل از هر چیزی، سعی کنین قبول کنین که شما دلیل شکاک بودن همسرتون نیستین یا اگه هم ربطی به این قضیه داشته باشین، نقش تون خیلی زیاد نیس. مثلا شاید همسرتون عادت داره که تماسای تلفنی یا پیامای تلگرامی تون رو همیشه چک کنه، اما باید بدونین که شما عامل اینجور رفتارهایی نیستین، بلکه بدگمانی همسرتون به دلیل طرز برداشت متفاوت اوست، به این معنی که نوع نگاش به وقایع زندگی با نوع نگاه بقیه فرق داره.

شوهری که آلوده به بدگمانی نیس، در صحبت کردن همسرش با همکاران مرد هیچ مشکل خاصی نمی بینه، اما شوهر بدگمان ممکنه از یک مکالمه ی کاری معمولی، به داستان پردازیای عاشقانه و توهمات بی پایه برسه. بعیده که بتونین به مثل این افراد ثابت کنین برداشت شون غلطه و باید نوع نگاه شون رو تغییر بدن، پس چه بهتر که بدگمانیای همسرتون رو شخصی نکنین. ، تمایل تندرو شکاکا به شک کردن، نشون دهنده ی احساس ناامنی یا از دست دادن خودمون داریه که باعث می شه بقیه رو به چشم خطاکار و مقصر ببینن تا بتونن شک و بی اعتمادی خود رو توجیه کنن. درسته که بدگمانی همسرتون، حتی با اینکه شما عاملش نیستین، آخرش متوجه خودِ شما هستش، اما تا حد امکان بکوشید تا سؤال و جوابای دائمی همسرتون رو به خود نگیرید و آزرده خاطر نشید.

۲. حرفای همسرتون رو

به جای اینکه گوش تون رو بر گلایهای همسرتون ببندید یا بیهوده بگومگو کنین، صبور باشین و وقتی همسرتون از چیزی گِله می کنه و حسادتش شعله ور می شه، حرفش رو . بذارین طرف مقابل بدونه که می تونه احساساتش رو پیش شما بازگو کنه. ترسا و نگرانی هاش رو و سعی کنین بفهمین که این احساسات منفی از کجا آب می خورن. وقتی همسرتون ببینه که درکش می کنین و می تونه مشکلاتش رو صمیمی با شما مطرح کنه، تشویق میشه که احساسات منفی و دلهرهای بی موردش رو کنار بزاره.

۳. حالت دفاعی به خود نگیرید

وقتی همسرتون واسه چندمین بار از شما می پرسد که مثلا پای تلفن با کی حرف می زدین و چه می گفتید، هر لحظه ممکنه کاسه ی صبرتون پر شه، اما سعی کنین به جای اینکه حالت دفاعی به خود بگیرین، با آرامش و خونسردی برخورد کنین. اگه با عصبانیت وسط حرف همسرتون بپرید یا بداخلاقی کنین و واکنشای تندی از خودتون نشون بدین، فقط شرایط رو خیلی بد تر می کنین و بدگمانیای همسرتون رو زیاد می کنین. عوضش، به احساس حسادت همسرتون اهمیت بدین. جملاتی مثل «واااااای! خواهشا دوباره شروع نکن …» یا «واقعا حالت خرابه که این جوری فکر می کنی …» فقط به سوءبرداشت طرف مقابل دامن میزنن و هیچ گِره ای از مشکل تون باز نمی کنن. به جای این جملات تحریک کننده، بذارین همسرتون حرفش رو بزنه و فرصتِ شنیده شدن داشته باشه. وقتی همه حرفای همسرتون رو شنیدید، اون وقت می تونین موضع خودتون رو بگید.

آرامش

۴. مراقب رفتار و کردارتان باشین

شاید بعضی وقتا بدون اینکه حواس تون باشه، طوری رفتار می کنین که بهونه دست همسرتون میدید. مثلا کسی که شبا دیروقت با تلفن صحبت می کنه یا بی خبر از شهر خارج می شه، شاید دلیل بدگمانیای همسرش فقط همین رفتارهای نامتعارف خودش باشه. ممکنه پیش خودتون فکر کنین که اینجور رفتارهایی بهونه ی موجهی واسه بدگمانی نیستن، اما این احتمال رو هم در نظر بگیرین که شاید طرف مقابل به اینجور رفتارهایی به عنوان نشونه های مخفی کاری نگاه می کنه. واسه اینکه اینجور شک و شُبههایی به وجود نیایند، باید سعی کنین با صحبت کردن درباره دلیل رفتارهایتان، شکافای ارتباطی تون رو پُر و اعتماد همسرتون رو جلب کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری با کودکان بدغذا رفتار کنیم؟

۵. روحیه ی خود رو نبازید

پذیرش اینکه هر روز مجبورید با بدگمانیای همسرتون روبه رو شید، کار آسونی نیس، اما اجازه ندین که این بدگمانیای بی مورد، روزتون رو خراب کنن یا حال وحوصله تون رو به هم بریزن. یادتون باشه که شما فقط می تونین احساسات خودتون رو کنترل کنین و افسار احساسات بقیه در اختیار شما نیس. پس قدرتی رو که می تونین روی احساسات خودتون اِعمال کنین، ندیده نگیرید. فراموش نکنین که شما مسئول احساسات خودتون هستین و همسرتون نمیتونه بدون اینکه خودتون بخواهید، ناراحت تون کنه یا باعث شه که حس وحال ناجوری پیدا کنین.

۶. در دسترس تر باشین

در صورتی که بدگمانیای همسرتون به دلیل مریضیای روانی زیاد نباشه، می تونین با در دسترس تر بودن از شدت نگرانی هاش کم کنین. مثلا وقتی با شما تماس میگیره، تلفن رو جواب بدین و تماسش رو تا حد امکان بی جواب نذارین . یا مثلا اگه قراره اضافه کاری داشته باشین و بیشتر از زمان عادی در محل کار بمونین، بهتره به همسرتون آگاهی بدین تا بدونه دیرتر به منزل برمی گردید. یعنی، سعی کنین درمورد برنامه روزانه خود شفاف باشین.

شاید پیش خودتون فکر کنین که با اینجور رفتاری مجبورید همیشه همه چیز رو توضیح بدین، اما این طور نیس. وقتی همسرتون بدونه کِی و کجا می تونه به شما دسترسی داشته باشه، اطمینان خاطر بیشتری در عشق احساس می کنن و کمتر شکاک می شه. به همسرتون یادآوری کنین که عاشقانه دوستش دارین، همیشه کنارش هستین و از هیچ تلاشی واسه حل مشکلات زندگی مشترک تون فروگذار نمی کنین.

۷. درددل کنین

اگه همه این راهکارها رو امتحان کردین و در میزان بدگمانی همسرتون هیچ تغییری حاصل نشد، شاید لازم باشه که از راهکارهای مستقیم تری کمک بگیرین. در یک وقت مناسب، همسرتون رو به گفت وگو دعوت کنین و براش توضیح بدین که چقدر از سؤال وجوابای دائمی ِ اون احساس ناراحتی و اندوه می کنین. اجازه بدین همسرتون بدونه که بدگمانی هاش دیگر باعث نمی شن که واسه جلب رضایت اون و رفع سوءظنا سعی کنین، بلکه با این کار از ادامه سعی دلسردتان می کنه و بهونه دست تون می ده که نسبت به حریم خصوصی خود، حالت دفاعی پیدا کنین. به همسرتون یادآور شید که اگه شرایط به همین ترتیب ادامه پیدا کنه، ممکنه به دلیل ناامیدیِ زیاد قادر به ادامه این رابطه نباشید.

در آخر، دوباره به همسرتون اطمینان بدین که عاشقش هستین و حاضرید روی بهبود جنبهایی از رفتارتون که باعث تحریک پریشونی اون می شن، کار کنین. اگه صحبتِ رودررو واسه تون سخته، می تونین واسه همسرتون نامه بنویسین. در نامه هم جدا از اینکه اشاره به وضعیت روحی خود، به همسرتون اطمینان بدین که عاشقانه دوستش دارین و حمایتش می کنین.

اگه بازم نتیجه ای نگرفتید، تنها راه حلی که واسه حفظ زندگی مشترک تون باقی می مونه، مراجعه به یک مشاور یا درمانگره. اینجور فردی می تونه دلیل بدگمانی تندرو همسرتون رو تشخیص بده و راهکارهایی رو در اختیارتون بزاره که بدونین چیجوری باید با این بدگمانیا برخورد کنین. بعضی وقتا دلیل حسادت بیشتر از حد فقط احساس ناامنی نیس، بلکه شاید مربوط به مشکلات شخصیتی باشه که در این مورد باید حتما از یک متخصص کمک بگیرین، چون که خودتون و همسرتون به تنهایی قادر به حل این مشکل نباشید.

شخصیت

منبع : futurescopes.com

 


دسته‌ها: آموزشی