هفته پیش کودک تون بشقاب سبزیجاتش رو پس زد و نخورد. امروز حتی لب به یک لقمه از تاس کباب هم پیش. صحنه آشناییه، مگه نه؟ متخصص تغذیه آنجلا لموند دراین باره می گه: «کودکان کم سن وسال اگه تا حدودی بدغذا باشن، ایرادی نداره و عادیه چون مزه و غذایی رو که به اونا میدید، واسه اولین باره که تجربه می کنن.»

 

۱. کودک می گه غذایش تهوع آوره

طبق گفته کارشناسان تغذیه، تموم بچه ها به دسته ای هستن که از خوراکیای شیرین و مزه ی شیرینی خوش شون میاد، دلیلش هم به سرعت رشد بالای اونا برمیگرده. طبیعتا در این حالت بدن شون کالری بیشتری طلب می کنه. علاوه برآن از هر چار نفر یکی با ژن حساسیتِ بیشتر به مزه ی تلخ به دنیا می آ ید. به این خاطره که کودک شما از خوردن کلم بروکلی یا گل کلم پرهیز می کنه.

راه حل

خوراکی ای مثل کلم بروکلی رو از سر سفره تون حذف نکنین، بلکه اونو به شکل متفاوتی سرو کنین. کارشناسان تغذیه پیشنهاد می کنن که از کلم بروکلی در سوپ، سالاد یا پوره استفاده کنین. بررسیا نشون میدن کودکان بدغذا قبل اینکه غذایی رو کامل بخورند پنج الی ده بار اونو پس میزنن. اگه می خواید غذای جدیدی رو امتحان کنین بهتره اونو با غذایی که قبلا خورده یا از اون خوشش اومده مخلوط کنین. مثلا اگه کودک تون از سالاد الویه خوشش میاد می تونین چند عدد برگ کاهو بهش اضافه کنین. البته اضافه کردن سس هم در خوراندن غذای دلخواه به کودکان بدغذا خیلی مؤثره. بررسی ای نشون داده، هنگامی که سبزیجات نپخته رو به سس آغشته می کنین، کودکان بدغذا بهتر اونو می خورن.

۲. کودک گرسنه نیس

سرعت رشد کودک پس از دو سالگی کمتر از قبل می شه. متخصص مرکز تغذیه سان دیه گو، خانوم ماریان جیکوبسن، می گه شاید اشتهای بچتون واسه غذاخوردن هر روز به یک اندازه نباشه. از آنجایی که میزان رشد قد و وزن کودک تون تحت نظر پزشکه، پس اگه بعضی وقتا وبیگاه بدغذا می شه نگران نباشید. اگه اونمیان وعده و نوشیدنی زیادی هم مصرف می کنه، شاید دیگر تمایلی به خوردن وعده غذای اصلی نداشته باشه. این موضوع ایرادی نداره، چون کودک زمانی که یک ساعت قبل از غذای اصلی بیسکویت و آب میوه بخورد دیگر گرسنه نمی شه.

راه حل

برنامه غذایی منظمی واسه کودک بچینید. طبق این برنامه کودک باید سه وعده غذای اصلی در روز و در صبح و بعدظهر هم یکمیان وعده بخورد.

۳. کودک می خواد به هر نحوی استقلالش رو ثابت کنه

والدین خودشون میدونن «نه» یکی از کلمه هاییه که کودک شون خیلی بهش علاقه داره. کنارزدن بشقاب غذا و نه گفتن به خوردن هم روشیه که از راه اون نشون میدن بر رفتار شون کنترل دارن. طبق گفته کارشناسان تغذیه این برخورد جزئی از روند طبیعی رشد کودکه.

راه حل

میزغذاخوری یا سفره رو به محلی واسه به رخ کشیدن قدرت تون تبدیل نکنین. جلوی خودتون رو بگیرین و به کودکان بدغذای تون دستور ندین که حتما لوبیاهای غذا رو بخورد. اگه این کار رو بکنین ممکنه اون در باقی سالای عمرش هم لب به این ماده خوراکی نزند. همین نتیجه در «زور کردن» و «التماس کردن» بهش هم هست، مثلا اینکه بگید «تا وقتی همه غذات رو نخوری از دسر خبری نیس» فایده ای که نداره هیچ، شرایط رو هم بدتر می کنه.

به جای این سعیای بی فایده بذارین خودش تصمیم به خوردن بگیره. کارشناسان تغذیه میگن که می تونین درباره فواید اون غذا با کودک صحبت کنین. مثلا اگه دوست داره در آینده فوتبالیست بشه، پس بهش بگید که خوردن کلم اونو قوی می کنه تا بتونه در آینده فوتبالیست خوبی شه و به آرزویش برسه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری با عذرخواهی درست آب رفته رو به جوی برگردونیم

۴. کودک مشکل پزشکی داره

گرچه این مورد خیلی شایع نیس، ولی بعضی کودکان بدغذا به این خاطر از خوردن پرهیز می کنن که مریضی و ناراحتی خاصی دارن. طبق نظر کارشناسان تغذیه اگه کودک هنگام غذاخوردن بیش ازحد مضطربه و یا سر میز و سفره نمیاد، این نشونه خوبی نیس و اونو جدی بگیرین. شاید کودک به غذایی خاص آلرژی داره یا اینکه مغزش در تفسیر اطلاعاتی که از حواس بهش می رسه، به مشکل برمی خورد؛ به این پدیده مشکل پردازش حسی میگن و باید درمان شه.

راه حل

با دکتر کودکان کودک تون دراین باره صحبت کنین. اگه کودک غذاهایی با مزه ی خاص یا غذایی رو که ماده خاصی در اون به کار رفته نمی خورد حتما با دکتر در بین بذارین.

عادت غذایی خوبی در اون به وجود بیارین

جدا از اینکه نکاتی که گفتیم با تقویت عادت غذایی خوب در کودک میشه دوره بدغذایی اونو بدون ایجاد مشکل خاصی رد کرد.

به کودکان بدغذا چندین انتخاب بدین

اگه چندین بشقاب غذای مختلف بیارین، دیگر احتیاجی به جنگ و دعوا راه انداختن با کودک بدغذایتان ندارین. مثلا اگه می خواید ماکارونی بپزید رشته، سس، گوشت و سالاد رو جدا از هم سرو کنین. کودک شاید فقط رشته و سس رو بخورد؛ همین هم کافیه.

مواردی که حواس کودک رو از غذاخوردن پرت می کنن، از بین ببرین

بچه ها بیشتر از اینکه به خوردن غذا علاقه داشته باشن، دوست دارن با اون بازی کنن. پس تلویزیون و گوشی رو در زمان غذاخوردن خاموش کنین و روی غذادادن به کودک تون تمرکز کنین.

غذاهای دم دستی و فوری واسه کودکان بدغذا درست نکنین

اگه کودک تون غذایی رو که براش آورده اید نمی خورد، ممکنه به این فکر بیفتید که فعلا غذایی ساده مثل کره ی بادام زمینی و ژله براش بیارین تا دست کم گرسنه نمونه، ولی با این کار شما در دور باطلی گیر می کنین و از این به بعد باید هر غذایی که اون می خواد براش آماده کنین. به جای این کار غذایش رو برگردانید و در مقابل، غذای دیگری بهش ندین. طبق نظر کارشناسان اگه کودک غذایش رو نخورده و احساس گرسنگی می کنه، بهش میوه بدین تا موقتا تامیان وعده یا وعده اصلی بعدی سیر شه.

کودکان رو به آشپزخانه راه بدین

اجازه بدین بچتون هنگام آشپزی یا آماده کردن غذا در آشپزخانه باشه و به شما کمک کنه. با این کار اون حس می کنه کنترل بیشتری بر انتخاب غذا داره؛ اینطوری غذایی رو که خودش هم در آماده کردنش شریک بوده می خوره. در سوپرمارکت هم اونو همراه تون ببرین و بذارین میوه و سبزیجات رو امتحان کنه. در خونه هم بذارین کودک نوپایتان در شستن سبزیجات به شما کمک کنه، کاسه و ظرفای کوچیک رو برداره و با برادر یا خواهر بزرگ ترش میز یا سفره رو بچیند.

واسه کودک تون الگوی خوبی باشین

کودکان دوست دارن که از رفتار والدین تقلید کنن، پس هر چه واسه خودتون درون بشقاب می کشین، واسه اونم مهمه و بهش توجه می کنه. می تونین واسه سرگرمی خود و کودک هم که شده با غذاهای جدید و رنگارنگ مسابقه ای راه بندازین، مثلا مسابقه ی تست غذا. در مسابقه همه افراد خونواده غذاها رو تست کنن و به مزه ی هر کدوم، از یک تا ده نمره بدن. این روش هیجان انگیز روش خوبی واسه جذب کودک به غذاهاییه که دوست نداره.

خونواده 


دسته‌ها: آموزشی